متن مصاحبه آقای ابوالحسنی در خبرگزاری پارس ( تاریخ درج : ۱۱ شهریور ۱٣۹٣ )

ابوالحسنی: صنعت چاپ ایران در هیچ رده‌ای از اولویت‌های کشور دیده نشده است 

رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران گفت: در شرایطی که بودجه کشور به صورت کلان از ایران خارج می‌شود، ما به یک دفتر امور چاپ بسنده کرده‌ایم در صورتی که کشورهای توسعه یافته، صنعت چاپ را جزو اولویت سوم یا پنجم خود می‌دانند اما در ایران این صنعت در هیچ رده‌ای دیده نشده است..

«احمد ابوالحسنی»، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارسدرباره وضعیت صنعت چاپ کشور، بیان داشت: جای دارد که روز صنعت چاپ را به همه دست‌اندرکاران چاپ تبریک بگویم؛ امیدوارم در دولت تدبیر و امید و از طرف مسئولان ذی‌ربط و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدابیری برای صنعت مظلوم چاپ اندیشیده شود.تا این صنعت بتواند در منطقه حرف اول را به خود اختصاص دهد.
* صنعت چاپ کشور در منطقه جایگاه خوبی ندارد
وی اضافه کرد: برای بنده که به وطن و کشورم عشق می‌ورزم، خیلی سخت است که می‌بینم صنعت چاپ کشورمان در منطقه جایگاه خوبی ندارد، چراکه کشور ترکیه در حوزه چاپ  در منطقه حدود 40 تا 44 درصد از بازار منطقه را تسخیر کرده است اما ما متأسفانه 4 درصد بازار منطقه را در دست گرفته‌ایم.
ابوالحسنی ادامه داد: از طرفی دیگر، هزینه کارهای چاپی که از ایران خارج می‌شود، بالغ بر 10 برابر بودجه کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، که از ایران خارج می‌شود. این در صورتی است که تمام مجوزهای کارهای چاپی و وارداتی، از سوی همین وزارتخانه صادر می‌شود. به طور مثال یکسری از چاپ جعبه‌های چایی، بسته‌های آبمیوه، چیپس و پفک در خارج از ایران به خصوص در کشور ترکیه و امارات تولید و وارد ایران می‌شود.
* صنعت چاپ ایران در هیچ رده‌ای از اولویت‌های کشور دیده نشده است
وی افزود: در شرایطی که بودجه کشور به صورت کلان از ایران خارج می‌شود، ما به یک دفتر امور چاپ وزارت ارشاد بسنده کرده‌ایم که این جای تأمل است؛ در صورتی که کشورهای توسعه یافته، صنعت چاپ را جزو اولویت سوم یا در نهایت پنجم خود می‌دانند اما در ایران این صنعت در هیچ رده‌ای دیده نشده است.
رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران گفت: ما با همکاری اتحادیه چاپخانه‌داران و صحافان تدابیری را با مجلس شورای اسلامی اندیشیده‌ایم که بتوانیم سازمان چاپ را راه بیندازیم که متأسفانه با یکسری اختلاف‌هایی که در این زمینه به وجود آمد، از جایگاه واقعی فاصله گرفتیم، که خوشبختانه با هماهنگی‌هایی که جدیداً صورت گرفته امید می‌رود در آینده نزدیک با وحدت و همدلی بین
 
 سه اتحادیه چاپ، به آینده روشن و برنامه‌ای منظم به وجود آوریم که انشاالله اگر این همدلی با شرایطی که پیش می‌رود به نتیجه برسد، در کلیه زمینه‌های صنعت چاپ و با سازمان‌ها وزارتخانه‌هایی که سر و کار داریم حرف واحدی خواهیم زد.
وی با اشاره به چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ، بیان کرد: متأسفانه برنامه‌هایی که در جشنواره صنعت چاپ در این دوره توسط مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ریزی شده است، قابل قبول هیچ یک از اتحادیه‌ها به خصوص اتحادیه لیتوگرافان نیست که لازم است مسئولان محترم به خصوص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای صالحی معاونت امور فرهنگی ارشاد در این رابطه و به خصوص برنامه‌های آتی صنعت چاپ، برنامه‌ریزی درست داشته باشند و از نقطه نظرات اتحادیه‌ها که از نزدیک با تمام مشکلات دسته و پنجه نرم می‌کنند، استفاده کنند و مطمئن باشند، امسال که می‌بایستی از هر نظر این روز بزرگ صنعت چاپ باشکوه‌تر و برنامه‌ای بهتر برگزار شود، حتماً چنین نخواهد بود.
* وزارت ارشاد برنامه‌های صنعت چاپ را به اتحادیه و اهالی این صنعت واگذار کند
ابوالحسنی ادامه داد: بنده به عنوان مسئول و شخصی که از ورود دولت تدبیر و امید به خصوص وزیر محترم که آشنایی قبلی از عملکرد و راهکار وی داشتم افسوس خورده و انشاالله وزیر محترم که در مصاحبه‌ای عنوان کرده بودند که یک نفر را به بنده معرفی کنید تا امور صنعت چاپ را به او واگذار کنم از نقطه نظرات صاحبنظران این صنعت به خصوص سه اتحادیه لیتوگراف، چاپ و صحاف که می‌توانند بازوی پرقدرتی برای آن مقام محترم باشند،‌ استفاده کرده و مطمئن باشند اگر این بخش را به خود سه اتحادیه واگذار کنند، مثل کشور ترکیه که تا 15 سال پیش در رابطه با چاپ حرفی برای گفتن نداشت اما وقتی که مسئولان امر، امور را به سندیکاهای صنعت چاپ واگذار کرد، آنها توانستند کمتر از یک دهه در منطقه حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی افزود: اگر به موارد فوق عمل کنیم و اگر بخواهیم به این جایگاه برسیم از دو مقوله خارج نخواهیم شد اول واگذاری امور به خود اتحادیه‌ها دوم حمایت مالی جهت به‌روز شدن صنعت چاپ.